fbpx
Antrenman BLOG

Fitness Eğitmeni Nasıl Olunur? (2023-Güncel)

Sağlıklı yaşam ve spora verilen önemin sürekli arttığı bu dönemde Fitness Eğitmenliği oldukça popüler bir meslek olmaya başladı. Şimdi 2023 yılında Fitness Antrenörlük Belgesi nasıl alınır onu öğrenelim. Fitness antrenörü nasıl olunur? Aranan şartlar nelerdir?

Fitness Eğitmeni Nasıl Olunur

Fitness Antrenörlük Belgesi Nasıl Alınır?

Fitness antrenörlük belgesi almak için temel eğitim ve uygulama eğitiminden oluşan süreci başarıyla tamamlamanız gerekir. Temel eğitim süreci Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülmektedir. Uygulama eğitimi ise TVGFBF yani Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu tarafından yapılmaktadır. Bu eğitimler ve sınavlarında başarılı olmanız halinde fitness antrenörlük belgesine sahip olabilirsiniz.

Dikkat! Resmi olarak fitness antrenörlük belgesi vermeye yetkili tek kurum TVGFBF yani Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonudur.

Fitness antrenörlük belgesini alarak Personal Trainer (PT) hizmetleri vermeye başlayabilirsiniz.

Fitness antrenörlüğü aranan şartlar nelerdir?

Temel eğitim için aranan şartlar şu şekilde:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • En az lise ve dengi okul mezunu olmak
 • 18 yaş ve üzeri olmak
 • Federasyon Antrenör Talimatı ‘nda yer alan sağlık şartlarını taşımak
 • Antrenör Eğitimi Yönetmeliğinin 7.maddesinin (ç) bendinde yer alan suçlardan mahkum olmamak
 • Spor Disiplin Yönetmeliği ile federasyonların disiplin veya ceza talimatlarına göre son üç yıl içinde olmak şartıyla bir defada altı aydan fazla veya toplamda bir yıldan fazla ceza almamış olmak

 Bu şartlara sahip olan adaylar temel eğitime başvuru yapabilirler.

Antrenörlük Temel Eğitim Süreci

Antrenör temel eğitim ücreti 2023 yılı için ilk kez kayıt olacaklara 750 TL’dir. Bütünleme için ise bu ücret 500 TL olarak belirlenmiştir. Ödemenizi Ziraat Mobil Uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.

Antrenörlük için temel eğitim süreci Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülmektedir. Kayıt tarihi geldiğinde E-devlet sistemi üzerinden temel eğitim başvurusu yapabilirsiniz.

 • E-devlete giriş yapın.
 • Arama kısmına Spor bilgi sistemi yazın.
 • Spor elemanı temel eğitim başvurusu sekmesine tıklayın.
 • Başvurunuzu tamamlamanızın ardından mail adresinize gönderilen referans numaranızla başvuru ücretini ilgili bankaya yatırmanız gerekmektedir.
 • Başvurunuz onaylandıktan sonra AÖF tarafından iletişim adreslerinize (e-posta, telefon) gönderilen şifre ve kullanıcı adınız ile Anadolu Üniversitesi e-kampüs sistemi üzerinden giriş yaptıktan sonra e-kitap ve diğer eğitim materyalleri erişime açılacaktır.
 • Ayrıca duyuruda belirtilen tarihten sonra sınava gireceğiniz ilin AÖF bürolarından kitaplarınızı teslim alabilirsiniz.

Başvurular sona erdikten sonra 2 ay 10 günlük temel eğitim süreci başlamış oluyor. Eğitim süresince sınav başvuru tarihleri ve diğer bilgilendirmeler için @antrenorluktemelegitim Instagram adresimizi mutlaka takip edin.

Temel eğitim sınav süreci

Sınav başvurunuzu yaptıktan ve sınav giriş belgenizi aldıktan sonra sınav için hazırsınız demektir.

PDF Formatındaki deneme sınavına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sınavda her bir modül (Spor ve Sağlık Bilimleri, Antrenman ve Hareket Bilimleri, Spor Yönetimi, Sporda Öğrenme ve Öğretme  Sporda Psiko-Sosyal Alanlar) için 20 soru olmak üzere toplamda 100 soru sorulacaktır. Her bir dersten 60 ve üzeri not almanız dahilinde o modülden başarılı sayılacaksınız.

Oldukça zorlu bir sınav olan antrenörlük temel eğitim sınavı hazırlık kaynaklarımıza ulaşmak için buraya tıklayın.

Senfitsin.com’dan almak için tıklayın.

 

Eğer sınavda tüm modüllerden başarılı sayılırsanız 4 yıl boyunca federasyonların aynı kademe ve daha alt kademedeki açmış olduğu uygulama eğitimi ve sınavına başvurabilirsiniz. Temel eğitimdeki tüm derslerden geçer not almadan uygulama eğitimine katılamazsınız.

Temel eğitim sınavında yanlış cevaplarınız dikkate alınmadan sadece doğru cevaplar üzerinden değerlendirme yapılmaktadır. Yani antrenörlük temel eğitim sınavında yanlışlar doğruyu götürmüyor. İkilemde kaldığınız sorularda size en yakın şıkkı işaretlemeniz lehinize olacaktır.

Uygulama eğitimi için tvgfbf.gov.tr adresindeki duyuruları takip etmeyi unutmayın.

NOT: Yaşadığımız deprem felaketi sebebiyle 30 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan 2023/1 temel eğitim sınavı 2023/2 temel eğitim sınavı ile birlikte 3 Eylül 2023 tarihinde yapılacaktır. Bu süre zarfında Anadolu Üniversitesi E-Kampüs üzerinden eğitim materyallerine ulaşabilirsiniz.

Antrenörlük Temel Eğitimi için açmış olduğumuz Instagram hesabından (@antrenorluktemelegitim) örnek sorular, başvuru-sınav süreci, duyurular vb. tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca antrenörlük temel eğitimi ile ilgili aklınıza takılan her türlü soru için bize DM aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Instagram hesabımıza ulaşmak için tıklayın.(@antrenorluktemelegitim)

Antrenörlük Uygulama Eğitimi Süreci

Uygulama eğitimi için duyuru yayınlanıp başvurular açıldıktan sonra:

 • E-devlete giriş yapın.
 • Arama kısmına Spor bilgi sistemi yazın.
 • Spor elemanı sekmesine tıklayın.
 • Kurs başvuru sekmesine tıklayın ve kaydınızı oluşturun.

Uygulama Eğitimi Süreci Hakkında Sık Sorulan Sorular İçin Tıklayın.

Eğitim sonunda yapılan sınavda 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılır. Fitness Antrenör belgeniz TVGFBF tarafından düzenlenip bakanlık onayının ardından;

  • E-Devlet Kapısı
  • Spor Bilgi Sistemi
  • Spor Elemanı kısmı içerisinde yer alan bölümden elektronik olarak oluşturulacaktır.

Fitness Antrenörlüğü Uygulama Eğitimi Ücretleri 2023

2023 Yılı için TVGFBF tarafından belirlenen antrenörlük uygulama eğitimi kurs ücretleri şu şekilde:

 • 1. Kademe 4000 TL
 • 2. Kademe 4500 TL
 • 3. Kademe 4500 TL
 • 4. Kademe 4500 TL
 • 5. Kademe 4500 TL

Fitness 1. kademe antrenörlük kursu ne zaman?

Açılacak olan temel ve uygulama eğitimi kurs duyurularını  Senfitsin İnstagram adresinden düzenli olarak duyuruyoruz. Takip ederek öğrenebilirsiniz.


Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.