Antrenman

Fitness Eğitmeni Nasıl Olunur? (2022-Güncel)

Sağlıklı yaşam ve spora verilen önemin sürekli arttığı bu dönemde Fitness Eğitmenliği oldukça popüler bir meslek olmaya başladı. Şimdi 2022 yılında Fitness Antrenörlük Belgesi nasıl alınır onu öğrenelim. Fitness antrenörü nasıl olunur?

Fitness Eğitmeni Nasıl Olunur

Fitness Antrenörlük Belgesi Nasıl Alınır? 2022

14 Aralık 2019 tarihinde değişen Antrenör Eğitim Yönetmeliği sebebiyle yapılamayan antrenörlük kursları yeni yönetmeliğe göre devam edecek. Yeni sisteme göre 2020 yılında uygulamaya geçecek olan eğitimler temel eğitim ve uygulama eğitimi olarak iki aşamada yapılacak. Bu eğitim ve sınavlarında başarılı olmanız halinde fitness antrenörlük sertifikasını almaya hak kazanacaksınız. (Yazının devamı için aşağı kaydırmaya devam edin.)

Resmi olarak fitness antrenörlük belgesi vermeye yetkili tek kurum TVGFBF yani Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonudur. Açılacak olan antrenörlük kursları duyurularına tvgfbf.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Fitness antrenörlük belgesini alarak Personal Trainer (PT) hizmetleri vermeye başlayabilirsiniz. 

Fitness antrenörlüğü aranan şartlar nelerdir?

Temel eğitim için aranan şartlar şu şekilde:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • En az lise ve dengi okul mezunu olmak
 • 18 yaş ve üzeri olmak
 • Federasyon Antrenör Talimatı ‘nda yer alan sağlık şartlarını taşımak
 • Antrenör Eğitimi Yönetmeliğinin 7.maddesinin (ç) bendinde yer alan suçlardan mahkum olmamak
 • Spor Disiplin Yönetmeliği ile federasyonların disiplin veya ceza talimatlarına göre son üç yıl içinde olmak şartıyla bir defada altı aydan fazla veya toplamda bir yıldan fazla ceza almamış olmak

 Bu şartlara sahip olan adaylar temel eğitime başvuru yapabilirler.

Temel eğitim başvurusu

Temel eğitim başvuruları için tvgfbf.gov.tr adresinde duyuru yayınlandıktan sonra E-devlet sistemi üzerinden temel eğitim başvurusu yapabilirsiniz.

 • E-devlete giriş yapın.
 • Arama kısmına Spor bilgi sistemi yazın.
 • Spor elemanı temel eğitim başvurusu sekmesine tıklayın.
 • Başvurunuzu tamamlamanızın ardından mail adresinize gönderilen referans numaranızla başvuru ücretini ilgili bankaya yatırmanız gerekmektedir.
 • Başvurunuz onaylandıktan sonra AÖF tarafından iletişim adreslerinize (e-posta, telefon) gönderilen şifre ve kullanıcı adınız ile Anadolu Üniversitesi e-kampüs sistemi üzerinden giriş yaptıktan sonra e-kitap ve diğer eğitim materyalleri erişime açılacaktır.
 • Ayrıca duyuruda belirtilen tarihten sonra sınava gireceğiniz ilin AÖF bürolarından kitaplarınızı teslim alabilirsiniz.

Başvurular sona erdikten sonra 2 ay 10 günlük temel eğitim süreci başlamış oluyor. Eğitim süresince sınav başvuru tarihleri ve diğer bilgilendirmeler için tvgfbf.gov.tr adresindeki duyuruları mutlaka takip edin.

Temel eğitim sınav süreci

Sınav başvurunuzu yaptıktan ve sınav giriş belgenizi aldıktan sonra sınav için hazırsınız demektir.

Sınavda her bir modül (Spor ve Sağlık Bilimleri, Antrenman ve Hareket Bilimleri, Spor Yönetimi, Sporda Öğrenme ve Öğretme  Sporda Psiko-Sosyal Alanlar) için 20 soru olmak üzere toplamda 100 soru sorulacaktır. Her bir dersten 60 ve üzeri not almanız dahilinde o modülden başarılı sayılacaksınız.

Eğer sınavda tüm modüllerden başarılı sayılırsanız 4 yıl boyunca federasyonların aynı kademe ve daha alt kademedeki açmış olduğu uygulama eğitimi ve sınavına başvurabilirsiniz.

Uygulama eğitimi için tvgfbf.gov.tr adresindeki duyuruları takip etmeyi unutmayın.

2022 Yılı Temel Eğitim Tarihlerini Öğrenmek İçin Tıklayınız.

Uygulama eğitimi başvurusu nereden yapılır?

Tvgfbf tarafından uygulama eğitimi için duyuru yayınlanıp başvurular açıldıktan sonra:

 • E-devlete giriş yapın.
 • Arama kısmına Spor bilgi sistemi yazın.
 • Spor elemanı sekmesine tıklayın.
 • Kurs başvuru sekmesine tıklayın ve kaydınızı oluşturun.

Uygulama eğitimi sonunda yapılan sınavda yer alan derslerden ayrı ayrı 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılır. İlgili federasyonca düzenlenip Bakanlık onayının ardından Antrenör belgeniz

 • E-Devlet Kapısı
 • Spor Bilgi Sistemi
 • Spor Elemanı kısmı içerisinde yer alan bölümden elektronik olarak oluşturulacaktır.

Fitness 1. kademe antrenörlük kursu ne zaman?

Açılacak olan temel ve uygulama eğitimi kurs duyurularını  Senfitsin İnstagram adresinden düzenli olarak duyuruyoruz. Takip ederek öğrenebilirsiniz.

Fitness kademe temel eğitimleri için https://sporegitim.gsb.gov.tr/ ve https://tvgfbf.gov.tr/ adreslerini takipte kalın. 

Uygulama eğitimleri için TVGFBF resmi sitesi olan https://tvgfbf.gov.tr/adresini takipte kalın. 

Spor Eğitimi ve Araştırmaları Daire Başkanlığı’ndan yapılan resmi açıklama

Aşağıdaki linke tıklayarak da resmi açıklamaya ulaşabilirsiniz.

Yeni Antrenör Eğitim Sistemi


Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.