fbpx
Antrenman BLOG

DOMS Nedir? DOMS Ağrısı Varken Antrenman Yapılır mı?

Spordan ortalama bir gün sonrası başlayan DOMS ağrıları bazen çok can yakıcı olabiliyor. Peki DOMS nedir? Neden olur?

DOMS nedir

DOMS Nedir?

DOMS ya da halk dilindeki adıyla hamlık ağrısı genellikle spora ilk başladığınız dönemlerde yaşadığınız kas ağrılarıdır. Gecikmeli kas ağrısı olarak da adlandırılır.

DOMS ne kadar sürer?

Bu ağrılar spor sonrası 24-48 saat içerisinde ortaya çıkar. Sonrasında bir veya iki gün içerisinde hafifleyerek geçer. Yani korkmanıza gerek yok 🙂

DOMS neden olur?

DOMS ağrılarının kesin sebebi bilinmemekle beraber bu ağrıların kasların alışkın olmadığı aktiviteler sonucu ortaya çıktığı görülmektedir. Gecikmeli kas ağrısı özellikle spora yeni başladığınız veya antrenman programını değiştirdiğiniz zamanlarda ortaya çıkar.

Bunu da öğren! —– Definasyon nedir?

DOMS (hamlık) ağrısı varken antrenman yapılır mı?

DOMS (hamlık) ağrıları devam ederken egzersiz yapmanın bir zararı bulunmamaktadır. Ancak biz kasların dinlenmesi için gerekli süreyi tanımanız gerektiğini düşünüyoruz. Ağrının devam ettiği günlerde farklı bölgeleri çalıştırabilirsiniz.

(DOMS) Gecikmeli kas ağrısı nasıl geçer?

DOMS ağrıları genellikle kısa süre içerisinde vücudu terk eder. Ancak bu ağrılar bazen çok can yakıcı olabilir. Tam olarak sonuç alamasanız bile birkaç yöntem ile bu ağrıları bir nebze hafifletmek mümkün!

  • Ağrıyan bölgeye masaj yapın.
  • Germe ve esneme hareketleri ile ağrıyan bölgeyi çalıştırın.
  • Soğuk uygulayın veya ılık bir duş alın.

Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.