fbpx
Antrenman BLOG

Skolyoz Nedir? Belirtileri Nelerdir? Skolyoz Egzersizleri

Bu yazımızda bir duruş bozukluğu hastalığı olan skolyoz hakkında bilgi vereceğiz. Skolyoz ne demek? Skolyoz nedir? Egzersizle düzelir mi?

Skolyoz Nedir

Skolyoz nedir?

Skolyoz, omurganın sağa veya sola doğru eğilmesi hastalığıdır. Skolyozun erken tespiti ve takibinin yapılması cerrahi müdahale yapılmadan tedavi edilmesinde önemli rol oynar. Yani herhangi bir belirti gördüğünüzde alanında uzman bir doktora başvurmanız en doğru karar olacaktır.

Bunu da okuyabilirsin… Postür Nedir? Nasıl Düzeltilir?

Skolyoz belirtileri

  • Omurganın yana doğru eğilmesi
  • Omurganın yan ve öne doğru eğik durması
  • Bir omuzun öne doğru ilerlemesi
  • Omuz ve kalçaların asimetrik bir şekilde durması
  • Sırt veya belde ağrı
  • Nefes darlığı ve yorgunluk hissi

Skolyoz egzersizle tedavi edilir mi?

Hastalığın erken teşhisi tedavinin egzersizle yapılmasında oldukça önemlidir. Başlangıç ve orta seviyede olan skolyozun egzersizle tedavi edilmesi mümkündür. Ayrıca fitness vb. spor branşlarına yönelmeniz kaslarınızı güçlendirir ve omurga rahatsızlıkları yaşamanıza engel olabilir.

Skolyoz dereceleri

Skolyozu başlangıç, orta ve ileri seviye olmak üzere 3 dereceye ayırabilirsiniz. 20° ve altı düşük, 20-30° arası orta, 30° üzeri ise ileri seviye skolyoz olarak adlandırabiliriz. Skolyoz dereceleri röntgen çekimleri ile tespit edilmektedir.

Skolyoz egzersizleri

Evde kolayca uygulayabileceğiniz skolyoz egzersizlerini sizin için hazırladık. Uygulamaya geçmeden önce mutlaka doktora danışınız.

skolyoz ezgzersizi

 

skolyoz egzersizleri


Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.