fbpx
Antrenman Beslenme BLOG

Definasyon Nedir? Definasyonda Antrenman ve Diyet

Fitness ve vücut geliştirme sporcularının dönem dönem fazla kilo aldıklarını sonrasında bu kiloyu geri verdiklerini görmüşsünüzdür. Kiloyu verdikleri bu dönem definasyon dönemidir. Definasyon nedir? Nasıl Yapılır?

Definasyon Nedir

Definasyon Nedir?

Definasyon dönemi, sporcuların yağ yakımı sağlayarak kas hatlarının daha belirgin hale getirildiği dönemdir. Yoğun antrenmanlar ve sıkı bir diyet gerektirir. Cut dönemi olarak da adlandırılır.

Definasyon döneminde sporcular bulk döneminde kazandıkları kas kütlesini belirgin hale getirmeye çalışırlar. Kalori açığı yaratarak daha az kalori ile beslenirler. Antrenman yoğunluğu bulk dönemine göre daha yüksektir. Bu sayede yağ yakımı sağlayarak kas hatlarını belirgin hale getirirler.

Definasyon diyeti

Definasyon dönemine giren sporcular için en önemli unsur beslenmedir. Biliyorsunuz ki yağ yakımı sağlamanın ilk yolu kalori açığı yaratarak beslenmektir. Ayrıca bu kalori açığının hangi makro besinlerden yaratılacağı da oldukça önemlidir.

Bu dönemde protein alımını artırmalı, yağ ve karbonhidrat alımını bir miktar düşürerek kalori açığı sağlamalısınız. Kaliteli karbonhidratlar ve sağlıklı yağlar tüketin. Gereğinden fazla kalori açığı oluşturmanızın kas kaybına da neden olabileceğini unutmayın. Bunun için yağ ve karbonhidrat tüketimini tamamen kesmeniz size hiçbir fayda sağlamaz.

Definasyonda ağırlık antrenmanı

Definasyonda kas kaybı yaşamamak için ağırlık antrenmanlarına devam etmeniz gerekir. Genel olarak yapılan yanlışlardan birisi set ve tekrar sayılarını gereğinden fazla artırmaktır. Bu da zaten kalori açığı ile beslendiğiniz için çalıştığınız ağırlıklarda düşme yaşamanıza neden olur. Bunları yaşamamak için antrenman programınıza olduğu gibi devam edin.

Definasyonda kardiyo

Yağ yakımı egzersizleri olarak bilinen kardiyo, definasyon döneminde en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır. Kalori açığına ulaşmanın bir diğer yolu da yakılan kalori miktarını artırmaktır. Kardiyo antrenmanları da tam bu noktada size büyük avantajlar sağlar. Özellikle HİİT tarzı kardiyo antrenmanları ile oldukça yüksek yağ yakımı sağlayabilirsiniz. Ayrıca kardiyovasküler dayanıklılığınızın artması için de kardiyo çalışmaları çok önemlidir.

Definasyon ne zaman yapılmalı?

Definasyon dönemi yarışmacılar için yarışmadan önce yapılır. Diğer sporcular ise, plaj vücudu diye tabir ettiğimiz görünüme ulaşmak için genelde yaz mevsimi öncesi definasyon dönemine girerler.

Definasyon dönemi gerekli mi?

Definasyon ve bulk dönemleri, kariyer hedefleri (yarışma, spor müsabakaları vb.) olan sporcuların kas kütlesini maksimum düzeye çıkarmak için uyguladığı yöntemlerdir. Eğer sporu sadece sağlıklı yaşam için yapıyorsanız bulk ve cut (definasyon) dönemleri yapmanıza gerek yoktur. Yılın 12 ayı sağlıklı ve temiz beslenerek antrenman programınıza uygun şekilde devam edebilirsiniz.


Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.