fbpx
Antrenman Beslenme BLOG

Fitness Antrenörlüğü Temel Eğitim ve Sınav Süreci (1. Kademe)

Fitness antrenörlüğü mesleğine adım atmak istiyorsanız öncelikle Fitness 1. Kademe Yardımcı Antrenör Belgesi’ni almalısınız. Bu makalede fitness eğitmenliğinin ilk adımı olan Temel Eğitim hakkında bilgi vereceğiz. Fitness antrenörlüğü temel eğitim süreci…

Fitness Antrenörlüğü Temel Eğitim Süreci

1.Kademe Fitness Antrenörlük Belgesi 

Eğer fitness antrenörlüğü mesleğine sıfırdan başlayacaksanız öncelikle 1. Kademe Temel Eğitimi almalı ve sınavında başarılı olmalısınız. Sonrasında ise TVGFBF yani Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu tarafından açılan uygulama eğitimine katılmanız gerekir. Bu süreçleri başarı ile tamamladıktan sonra 1. Kademe Fitness Antrenörü Belgesi’ni alabilirsiniz.

Fitness Antrenörlüğü Temel Eğitim Süreci

Temel eğitim süreci Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülmektedir. Temel eğitim başvuru tarihi geldiğinde aşağıdaki adımları uygulayarak temel eğitime katılabilirsiniz. Temel eğitim süreci ile ilgili paylaşımlar, temel eğitime hazırlık için soru/cevap ve bilgi paylaşımları ve sınav duyuruları için buraya tıklayarak Instagram sayfamızı mutlaka takip edin. Sorularınızı da DM aracılığıyla sorabilirsiniz.

Temel Eğitim Süreci:

 • Başvuru tarihi geldiğinde E-devlete giriş yapın.
 • Arama sekmesinden “Spor Bilgi Sistemi” ne giriş yapın.
 • Açılan ekrandan “Spor Elemanı” sonrasında “Temel Eğitim Başvuru” sekmelerine tıklayın.
 • Gerekli bilgileri doldurun ve başvuruyu tamamlayın.
 • Başvurunuz onaylandıktan sonra e-posta adresinize gelen referans numarası ile ilgili bankaya ödeme yapın.
 • Kayıt işlemi tamamlanıp ödeme onaylandıktan sonra Anadolu Üniversitesi tarafından size gönderilen “kullanıcı adı” ve “şifre” ile Anadolu Üniversitesi E-Kampüs uygulamasına giriş yapın. Eğitim materyallerine(e-kitap, PDF belge vb.) buradan ulaşabilirsiniz.
 • Dilerseniz Anadolu Üniversitesi tarafından duyurulan tarihten itibaren fiziksel kitapları da teslim alabilirsiniz. Kitaplar sınava gireceğiniz ilin Açık Öğretim Fakültesi Bürosu’ndan temin edilmektedir.

Temel Eğitim Ne Kadar Sürer?

Antrenörlük temel eğitim süreci 2 ay 10 gün yani 70 günden oluşmaktadır. Eğitim boyunca toplamda 5 kitaptan sorumlu olacaksınız:

 • Spor ve Sağlık Bilimleri
 • Hareket ve Antrenman Bilimleri
 • Spor Yönetimi
 • Sporda Öğrenme ve Öğretme
 • Sporda Psikososyal Alanlar

Fitness Antrenörlüğü Temel Eğitim Sınavı

Eğitim süreci tamamlandığında sınav süreci yine Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülür. Sınavlar bulunduğunuz ildeki okullarda yapılmaktadır.(Covid-19 tedbirleri kapsamında online olarak da yapılabilir.) Başvuru ve sınav tarihi ile ilgili duyuruları kaçırmamak için Anadolu Üniversitesi duyurularını mutlaka takip edin.

Sınavlar, her bir dersten 20 soru yani toplamda 100 sorudan oluşuyor. Geçer not alabilmek için her bir dersten ayrı ayrı 60 puan almanız gerekir.

Temel eğitim sınav sürecini başarıyla tamamladıktan 4 yıl boyunca TVGFBF’nin düzenlediği 1. Kademe Fitness Uygulama Eğitimlerine katılabilirsiniz.

Temel eğitim süreci ile ilgili merak ettiğiniz sorularınız varsa buraya tıklayarak Instagram hesabımızı takip edebilir ve DM aracılığıyla sorunuzu sorabilirsiniz.


Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.