fbpx
Antrenman BLOG

Terlemek Zayıflatır Mı? Terleyerek Kilo Verilir Mi?

Spor salonlarında daha fazla terlemek için poşet tarzı şeyler giyenleri görmüşsünüzdür. Ancak daha çok terlemenin daha çok yağ yaktığı düşüncesi doğru mu? Terlemek zayıflatır mı?

terlemek yağ yakar mı

Terlemek Zayıflatır Mı?

Daha fazla terlemek daha fazla yağ yaktığınız anlamına gelmez. Yani terlemek sizi zayıflatmaz. Çünkü terlemek artan vücut ısısını düşürmek amacıyla verilen bir tepkidir. Terleme esnasında vücuttan atılan tuz ve sudur. Daha fazla terlemenin kilo verme hızınızı artırdığı düşüncesi tamamen şehir efsanesidir.

Spor yaparken, uyurken, yürürken, saunada veya sıcak havalarda terlemeniz sadece vücut ısınızın artması sonucu oluşan bir durumdur. Bu vücudunuzun su kaybettiğinin bir göstergesidir. Bu kayıp nedeniyle tartıda geçici düşüşler görebilirsiniz. Ancak bu kayıp, yağ değil tamamen sudur.

Eğer yağ yakarak kilo kaybı sağlamak istiyorsanız;

  • Kalori açığı oluşturarak beslenmeli,
  • Ağırlık antrenmanı yapmalı,
  • Kardiyo antrenmanları yapmalı,
  • Aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Maalesef ki tüm bunları yapmadan poşet giyerek zayıflayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 🙂

Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.