fbpx
Antrenman Beslenme BLOG

Fitness Boy Uzatır mı? Boy Uzatma Egzersizleri

Spora başlamayı düşünen çoğu kişinin aklındaki ilk sorulardan biri “fitness boy uzatır mı?” ya da “fitness boy uzamasını engeller mi?” olmaktadır. Gelin bunun cevabını öğrenelim.

fitness boy uzatır mı

Fitness boy uzatır mı?

Fitness boy uzatmaz. Uzamasını engellemez. Ya da boyunuzu kısaltmaz.

Peki hiç mi fark olmaz?

Eğer kifoz, skolyoz gibi duruş bozukluğu rahatsızlığınız varsa egzersiz yapmak bunların düzelmesine yardımcı olur. Böylece daha dik bir duruş elde edersiniz. Bu da dolaylı yoldan boyunuzun uzadığını düşünmenizi sağlar.

Çevrenizde gördüğünüz haltercilerin boyunun kısa olması veya basketbolcuların boyunun uzun olması sizi bu soruya yöneltebilir. Ancak egzersiz boy uzatmaz. Halterciler ağırlık kaldırdığı için kısa boylu değil; kısa boylu olmak avantajlı olduğu için halterci oluyorlar. Aynı şey basketbolcular için de geçerli.

Boy nasıl uzar?

Nasıl ki ten renginiz, göz renginiz farklı ise aynı şekilde boyunuz da genetiğinize göre farklılık gösterir. Yani tüm aileniz uzunken siz kısa olabilirsiniz. Tıpkı tüm aile renkli gözlü iken siz kahverengi gözlü olabileceğiniz gibi…

Yani en önemli etken genetiktir.

Boy uzaması erkeklerde ortalama 22, kadınlarda ise ortalama 20 yaşına kadar devam eder.

Kısa boylu kalmanızın bir diğer sebebi de eksik beslenme olabilir. Vücudunuza yeterli besini sağlamazsanız gelişiminiz kısıtlanır.

Boy uzatma egzersizleri

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere maalesef böyle egzersizler bulunmamakta. Sağlık beslenin, postür düzeltici egzersizlerle duruş bozukluklarını önleyin ve en önemlisi kendinizle barışık olun. Herkes uzun boylu olmak zorunda değil! 😉


Takipte kalın!

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.