fbpx
Antrenman BLOG

Sporda PPL Ne Demek? PPL Antrenman Programı

Bu makalede size PPL antrenman metodu hakkında bilgi vereceğiz. Fitness’ta PPL ne demek?

Fitness'ta PPL Ne Demek

PPL Nedir?

Fitness‘ta PPL, itme, çekme ve bacak için ayrı ayrı antrenman programlarını kapsayan bir antrenman türüdür. PPL, İngilizce olarak Push Pull Leg kelimelerinin baş harflerini alarak türemiştir. PPL metodunda itme, çekme ve bacak antrenmanları için ayrı günler belirlenir.

İlk P, push yani itme antrenmanıdır. İtme günü üst vücudunuzda ağırlığı iterek çalıştırabileceğiniz kaslarınızı çalıştırırsınız. Bu kas grupları Omuz, Göğüs ve Triceps yani arkakol kaslarınızdır. ,

İkinci P ise Pull yani çekme antrenmanıdır. Çekme gününde ise üst vücudunuzda ağırlıkları çekerek çalıştırabildiğiniz kaslardır. Bu kas grupları da Sırt ve Biceps yani pazu kaslarınızdır.

PPL’deki son harf olan L ise Leg yani bacak antrenmanıdır. Bacak günlerinde bacak ve karın kaslarınızı çalıştırırsınız.

Tüm bu antrenmanlar PPL antrenman metodunu oluşturur. Uygulaması basit ve çok yaygın kullanılan bir antrenman metodudur. Dilerseniz haftanın 3 günü yada 6 günü yapabilirsiniz. Ancak yoğun bir iş hayatınız varsa, uyku ve beslenme düzeniniz üst düzeyde değilse 6 gün antrenman yapmanızı önermiyoruz. Unutmayın ki kaslarınızın büyümesi için antrenman kadar beslenme ve dinlenme de şarttır.


Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.