Beslenme

Kalori Açığı Nedir? Kalori Açığı Nasıl Oluşturulur?

Eğer kilo vermek istiyorsanız kalori açığı yaratmanız gerekir. Peki kalori açığı nedir? Nasıl oluşturulur?

Kalori açığı

Vücudumuz yaptığımız tüm aktiviteler boyunca kalori yakar. Bu kaloriler yediğimiz besinler tarafından sağlanır. Eğer günlük harcadığınız kalori, besinlerden aldığınız kaloriden daha fazla olursa, kalori açığı oluşturmuş olursunuz.

Kalori açığı ile nasıl kilo verilir?

Günlük harcadığınız kalori, besinlerden aldığınız kaloriden daha fazla olursa, ihtiyaç duyulan enerji vücudun yağ depolarından kullanılır. Kalori açığı oluşturmanın temel hedefi bunu sağlamaktır ve tabii ki de süreklilik gerektirir.


Ne kadar kalori açığı oluşturmalıyım?

Ne kadar çok kalori açığı, o kadar çok yağ kaybı diye düşünmeyin. Vücut fonksiyonlarını bozmamak ve kas kaybı yaşamamak için günlük ortalama 350-500 kalori açığı bırakmanız ve sürekliliği sağlamanız gerekir. Ayrıca kalori açığı miktarınızın yeterli olup olmadığını deneme-yanılma yöntemiyle de öğrenebilirsiniz. Örneğin; bir ay boyunca 350 kalori açığı ile beslenin ve yağ kaybınızı analiz edin. Eğer sonuç sizi tatmin ediyorsa bu şekilde devam edin. Eğer istediğiniz sonucu alamazsanız kalori açığı miktarınızı artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Günlük ne kadar kalori harcadığınızı bilmiyorsanız, günlük ortalama kalori ihtiyacı hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Kalori açığı hesaplama

Ne kadar kalori açığı oluşmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, Kalori Açığı Hesaplama programımızı kullanabilirsiniz.

Nasıl daha az kalori alabilirim?

  • Yüksek şekerli ürünler ve alkol tüketmeyin.
  • Sıvı kalorilerin farkına varın. Meyveli soda, kola gibi içeceklerle farkında olmadan yüzlerce kalori alabilirsiniz.
  • İşlenmiş gıdalardan uzak durun.
  • Lif oranı yüksek besinler tüketerek uzun süreli tokluk sağlayın.
  • Glisemik indeksi düşük, kaliteli karbonhidratlar tüketin.
  • Porsiyon kontrolü sağlayın.

Kalori açığı yaratmanın yolları

Yukarıda okuduğunuz üzere daha az kalori alımı ile kalori açığı sağlayabilirsiniz. Bunun bir başka yolu da gün içinde daha fazla kalori yakmak!

Ağırlık antrenmanı, kardiyo gibi çalışmalarla da günlük kalori yakımını artırabilir, bu sayede kalori açığı yaratabilirsiniz.

Ağırlık antrenmanlarının bir başka avantajı da kas kütlenizi artırarak bazal metabolizma hızınızın artırması, böylece vücudunuzun daha yüksek kalori yakmasını sağlamasıdır.

Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.