fbpx
Beslenme BLOG

Karbonhidratlar… Karbonhidrat Nedir? Karbonhidrat Nelerde Bulunur?

Genel görevi vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak olan karbonhidratlar; beyin fonksiyonları ve sindirim sistemi için de önemli makrobesinlerdir. Günlük beslenmemizde mutlaka yeterli karbonhidrat bulunmalıdır.Karbonhidratlar kan şekerini yükseltme hızlarına (glisemik indeks) göre sınıflandırılırlar.

İyi (düşük ve orta glisemik indeksli) Karbonhidratlar

İyi karbonhidratlar, düşük glisemik indekse sahiptir. Kan dolaşımına daha yavaş geçerler. Sindirimi daha uzun sürer ve daha uzun süre enerji sağlarlar. Lif, vitamin ve mineral açısından zengindirler.

Kötü (yüksek glisemik indeksli) Karbonhidratlar

Her ne kadar “kötü” olarak adlandırılsa da bize göre “basit” karbonhidratlar olarak adlandırılması daha doğrudur. Mutlaka beslenmemizde yer vermemiz gereken karbonhidratlardır.

Yüksek glisemik indekse sahip oldukları için kan şekerini daha hızlı yükseltir. Özellikle antrenman sonrası boşalan glikojen depolarını doldurmak için basit karbonhidratlardan yararlanılır.

Nelerde Bulunur?

-Sebzeler,
-meyveler,
-tahıllar,
-baklagiller,
-şekerler,
-hamur mamülleri ve diğer birçok besinde bulunur.

Ne Kadar Karbonhidrat Almalıyım ?

Günlük karbonhidrat ihtiyacı; vücut ağırlığı, günlük aktiviteler, antrenman yoğunluğu gibi birçok faktöre göre belirlenir. Genel olarak günlük kalori ihtiyacımızın %50-60 ı karbonhidratlardan oluşmalıdır.

1gr karbonhidrat = 4 Kcal