fbpx
Beslenme BLOG

Glisemik İndeks Nedir? Kilo Vermede Önemi Nedir?

Besinlerin Glisemik İndeks değerlerinin kilo vermede etkili bir faktör olduğunu duymuşsunuzdur. Peki glisemik indeks nedir? Kilo verme ile ilişkisi nedir?

glisemik indeks nedir

Glisemik indeks, karbonhidratların kan şekerini artırma hızına göre sınıflandırılmasıdır. 1 ile 100 arasında sayısal bir değer alır.

1-55 GI arasındakiler düşük glisemik indeksli,

56-69 GI arasındakiler orta glisemik indeksli,

70-100 GI arasındakiler ise yüksek glisemik indeksli karbonhidratlardır.

Bu değerlere göre glisemik indeksi düşük karbonhidratlar daha yavaş sindirilir ve kan şekerini daha düşük bir hızla yükseltir. Beslenmenizde genel olarak düşük ve orta glisemik indeksli karbonhidratlara yer verin.

Glisemik indeksi yüksek karbonhidratlar ise kana daha hızlı karışarak kan şekerini hızlıca yükseltir. Vücudun acil enerjiye ihtiyaç duyduğu anlarda tüketilebilir. (Örn; antrenman sonrası glikojen depolarının hızlıca doldurulması için)

Glisemik indeks ile kilo verme arasındaki ilişki nedir?

Kilo vermek için kalori açığı yaratarak beslenmeniz gerekir. Kalori açığı yaratmanın yolu da sağlıklı ve düşük kalorili besinler tüketmekten geçer.

Glisemik indeksi düşük besinler tüketmeniz size uzun süre tokluk sağlar. Bunun sebebi yavaş sindirilmeleridir. Bu sebeple beslenmenizde glisemik indeksi düşük besinlere yer vermeniz kilo verme sürecinde size yardımcı olur.

Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.