fbpx
Beslenme BLOG

Protein Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Bulunur? Ne Kadar Alınmalı?

Proteinler, vücudun doku ve organlarının yapısı, işleyici ve düzenlenmesi için gerekli aminoasit zincirleridir. Kas gelişim ve onarım sürecinde de önemli rol oynar.Tamamlanmış ve tamamlanmamış olarak iki tip protein vardır.

Tamamlanmış Protein

Proteinler 20 aminoasitten oluşur. Bunların bazıları (esansiyel aminoasitler) vücut tarafından üretilmediği için beslenme yoluyla dışarıdan alınır. Tamamlanmış proteinler bu aminoasitlerin tamamını içerir. Hayvansal proteinler aminoasit profili yönünden eksiksizdir yani tamamlanmış protein içerir.

Tamamlanmamış Protein

Aminoasit profili incelendiğinde, bir veya daha fazla eksik aminoasit içeren proteinlerdir. Bitkisel kaynaklardan alınan proteinler genel olarak tamamlanmamış proteinlerdir.

Özellikle vegan ve vejeteryanlar bitkisel proteinleri çeşitli kombinasyonlarla tüketerek, ihtiyaçları olan aminoasitleri tamamlarlar.

Ne Kadar Protein Almalıyım ?

Kesin bir miktar söylemek imkansız olsa da genelleme yapacak olursak vücut ağırlığına göre günlük ortalama 0.8- 1 gram protein alınmalıdır. Ancak bu miktar yaşınıza, günlük aktivitelerinize, kas kütlenize ve diğer birçok faktöre göre değişkenlik gösterir.

Protein Nelerde Bulunur ?

Proteinler hayvansal ve bitkisel neredeyse tüm besinlerde bulunur. Bilgi almak için “En yüksek proteinli 8 besin” yazımızı inceleyebilirsiniz.