fbpx
Antrenman Beslenme BLOG

Kreatin Nedir? Ne İşe Yarar? Spor ve Fitness

Takviye besin yani supplement kullanmak istediğinizde çoğu antrenörün önereceği ilk supplement kreatindir. Peki kreatin nedir? Kas gelişimine katkısı var mıdır?

Kreatin Nedir Ne İşe Yarar

Kreatin nedir? (Creatine)

Kreatin; kasların enerji üretimini ve su tutma kapasitesini artıran organik bir maddedir. Kesinlikle steroid ve türevi değildir. Vücudumuzda doğal olarak üretildiği gibi supplement yani takviye besin olarak da alınabilir. Fitness yapan hemen hemen herkes kreatinin ne kadar etkili ve güvenilir olduğunu bilir. En yaygın kullanılan formu kreatin monohidrat formudur.

Kreatin ne işe yarar?

  • Kasların enerji üretim kapasitesini artırır.
  • Kasların iyileşme ve büyüme evrelerine katkı sağlar.
  • Antrenman performansını artırır.
  • Kasların su tutma becerisini artırarak daha hacimli bir görüntü elde etmenizi sağlar.

Kreatin takviyesi nasıl kullanılır?

Günlük ihtiyaç duyduğumuz kreatin miktarı 3-5 gram arasındadır. Eğer kullanıma başlayacaksanız 3-5 gram arası tüketebilirsiniz. İlk kez kreatin kullanıyorsanız yükleme dönemine de girebilirsiniz. Yükleme dönemi ilk hafta günlük 20 gram kreatin kullanımıyla başlar. Bir hafta boyunca günlük 20 gram kullanımdan sonra günlük 3-5 gram arası tüketime devam edebilirsiniz. Yükleme dönemi tamamen sizin tercihinize bağlı olup zorunlu değildir.

Kreatin saç döker mi?

Kreatin takviyesi kullanmak saç dökmez. Ancak saç dökülmesine genetik yatkınlığınız varsa bu süreci hızlandırabilir. Yine bu bilginin de %100 kesinliği bulunmamaktadır. Sonuç olarak bu konuda yetersiz araştırma ve bilgi sebebiyle hedefleriniz doğrultusunda karar vermeniz en doğrusu olacaktır. 🙂


Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.