fbpx
Antrenman BLOG

Motivasyonumu Nasıl Artırırım? Motivasyon Artırıcı Teknikler…

Antrenmana gitmeyi canınız istemiyor, birşeyler yapacak enerjiyi içinizde bulamıyor, motivasyon eksikliği yaşıyor, hatta yaşantınızdan memnun mu değilsiniz? Merak etmeyin bu durumları yaşayan tek kişi siz değilsiniz ve bu durumu atlatmak sandığınızdan çok daha kolay! 

İş stresi, aile baskısı, kendini bilmez bazı insanların boş sözleri gibi birçok faktörün etkili olduğu motivasyon düşüklüğü ile başa çıkmak için listemize bir göz atın.

1- Hedef Belirleyin

Daha önce başaramayacağınızı düşünüp sonrasında üstesinden geldiğiniz hedeflerinizi düşünün. Kendinize güvenin. Yapabileceğinize inanın.Buna göre kendinize gerçekçi hedefler belirleyin.

2- Bir Antrenman Partneri Bulun

Sizin gibi, hedefleri olan ve bunları gerçekleştirmek için sizin kadar çaba gösteren bir partner, antrenmanlarınızda size yardımcı olacağı gibi motivasyonunuzu da artırır. Kimi zaman hedeflerinizi gerçekleştirmek için yarışabileceğiniz bir partneri kim istemez ki…

3- Müzik Dinleyin

Antrenmanlarda ve uygun zamanlarda dinleyebileceğiniz, sizi motive ettiğine inandığınız müzikler dinleyin. Bu müziklerin, Youtube listelerindeki “motivasyon müzikleri” kategorisinde olmasına tabii ki gerek yok. Size kendinizi iyi hissettiren her türde müzik sizin için motivasyon müziğidir.

4- Değişimlerinizi Fotoğraflayın

Belirli periyotlarla (genellikle aylık olarak) aynı açı ve ışık altında fotoğraf çekinin. Böylece değişiminizi net bir şekilde görebilirsiniz. Hedeflerinize doğru adım adım yaklaştığınızı görmek sizi yüksek derecede motive edecektir.

5- Başaranlardan İlham Alın

Çevrenizde başarılarını örnek aldığınız kişilerden ilham alın. Sohbet etme şansınız varsa bunu değerlendirin. Yaşadıkları zorlukları, harcadığı emekleri görün. Hiç kimse için kolay olmadı…

6- Çevrenizi Değiştirin

Sürekli olumsuz düşünen, her şeyden şikayet eden, kendisi başarılı olamadığı için sizin de yapamayacağınızı söyleyen insanlardan uzak durun. Size güvenen insanlarla vakit geçirmek motivasyonunuzu artırır.

7- Kendinizi Ödüllendirin

Kimsenin sizi takdir etmesini beklemeyin. Kendi başarılarınızı kendiniz de ödüllendirebilirsiniz. Kısa bir tatil, güzel bir akşam yemeği veya bir sinema bileti…

Neden olmasın 🙂