fbpx
Beslenme BLOG Supplementler

Protein Tozu Zararlı mı?

Protein Tozu Zararlı mı?

Protein Tozu Zararlı mı?

Eğer sağlıklı böbreklere sahipseniz ve kullanımını abartmıyorsanız protein tozu zararlı değildir.

Protein tozunun hammaddesi peynir altı suyu yani süttür. Süte karşı bir rahatsızlığınız (alerji, mide problemleri vb.) varsa protein tozu kullanmanı kısıtlandırmanız gerekebilir.

Protein tozu böbreklere zarar vermez. Yapılan bilimsel araştırmada, kg başına 2.8 gram protein alımının sporcuların böbrek fonksiyonlarını bozmadığı gözlenmiştir.* Ancak herhangi bir böbrek hastalığınız varsa protein (besinlerden ve supplementlerden) alımını sınırlandırmanız gerekir. Bu durumlarda en doğru karar alanında uzman bir doktora danışmaktır.

Protein tozu kullanıpta sorun yaşayanlarda görülen bir diğer gözlem ise yetersiz su tüketimi olmaktadır. Artan protein alımı vücudun pH dengesini asidik olarak artırır. Bunun önüne geçmek için her gün yeterli miktarda su içmeyi ihmal etmeyin.

Protein tozunun zararlı olarak bilinmesindeki sebeplerden biri de steroidler ile karıştırılmasıdır. Protein tozu kullanmak sizi çok kaslı yapmaz. Kalp büyümesine doğrudan etki etmez. Protein tozunun kullanım amacı beslenmenizdeki eksik proteini tamamlamaktır.

Kaynaklar:


Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.