fbpx
Antrenman Beslenme BLOG Supplementler

Supplement Kullanmaya Ne Zaman Başlamalısınız?

Spor salonuna üye olduğunuzda hemen size supplement öneren antrenörlerle karşılaşmışsınızdır. Peki bu ne kadar doğru? Supplement kullanmaya ne zaman başlamalısınız?

Supplement Kullanmaya Ne Zaman Başlamalısınız?

Supplement Nedir?

Supplementler, uyguladığınız beslenme programına göre tamamlayıcı olarak kullanabileceğiniz takviye besinlerdir. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, protein vb. eksiklikleri tamamlamak için kullanılırlar. Toz, sıvı, hap gibi çeşitli formlarda üretilen supplementler ağız yolu ile vücuda alınır.

Supplement Kullanmaya Ne Zaman Başlamalısınız?

Supplement yani takviye besinler adından da anlaşılacağı gibi vücudumuzda eksik olan makro ve mikro besinleri tamamlamak amacıyla kullanılmalıdır.

Supplementler sihirli değnek değildir ve hiçbir supplement besinlerin yerini tam anlamıyla dolduramaz.

Spora yeni başlayan bireyler gelişim sağlamak için genelde supplement kullanımının zorunlu olduğunu düşünmekte. Ancak bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Özellikle yeni başlayanlar eksiksiz bir beslenme programı ile yeterli gelişim sağlayabilir.

Supplement kullanımına, normal beslenmenin yetersiz kalabileceği orta ve ileri seviyede başlayabilirsiniz. Tabii ki bu durum tamamen sizin isteğinize bağlıdır. Dilersiniz her seviyede supplement kullanmanızın bir sakıncası yoktur.

Öyle ki ihtiyaç duyduğunuz bazı besin öğeleri normal beslenme ile dahi karşılanamaz.(bkz. Kreatin) Supplementler bu eksiklikleri doldurmak için kullanılmalıdır.

Sonuç olarak, sağlam bir antrenman, iyi bir beslenme olmadan supplement kullanmanız ne yazık ki size hiçbir fayda sağlamaz.

Peki antrenörüm neden supplement kullanmazsam gelişemeyeceğimi söylüyor?

Maalesef ki her sektörde olduğu gibi fitness sektöründe de tek hedefi para kazanmak olan insanlar bulunuyor. Beslenme programınızı ve gelişiminizi kontrol etmeden sizi direk supplement kullanımına yönlendiren antrenörlerin amacı sadece para kazanmaktır.


 

Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.