fbpx
Antrenman Beslenme BLOG

Antrenman Sonrası Basit Şeker Tüketimi

Spor salonuna gidiyorsanız bazı sporcuların antrenman sonrası jelibon vb. basit karbonhidratlar tükettiğine şahit olmuşsunuzdur. Peki ama neden? Yıllarca, spor yapan birinin şeker tüketmemesi gerektiğini düşünmeniz yanlış mıydı? Gelin cevabı öğrenelim. Antrenman sonrası basit şeker tüketimi…

Antrenman Sonrası Basit Şeker Tüketimi

Basit Şeker Nedir?

Monosakkaritler olarak da adlandırılan basit şekerler tüketildiğinde direk kana karışan karbonhidratlardır. Karbonhidratların en küçük yapı taşıdırlar.

Antrenman Sonrası Basit Şeker Alımı

Kuvvet antrenmanları ve HIIT tarzı antrenmanlar sırasında vücudumuz enerji sağlamak için kas glikojen depolarını kullanır. Antrenman sonrası boşalan kas glikojen depolarının hızlıca doldurulması, bir sonraki antrenmanın tam kapasitede gerçekleştirilebilmesi için çok önemlidir.

Antrenman sonrası basit şeker tüketimi, vücudunuzda insülin hormonu salgılar. Artan insülin seviyesi, antrenmanda stres sonucu yükselen kortizol seviyesini dengelemesini sağlar. Böylece kan dolaşımındaki besinler kaslara taşınarak kas glikojen depolarının dolması sağlanmış olur.

Kortizol Ve İnsülin İlişkisi

Yukardaki paragrafta bir miktar kafanızın karıştığını düşünüyoruz. Şimdi olayın biraz daha detayına inelim.

Vücudumuz antrenman sırasında strese girer. Stres altında olduğunda vücudunuzun kas parçalanmasında rol oynayan kortizol hormonu salgılanır. Bu durum kasların hasar görüp onarılmasını sağlamak yani büyümeye teşvik etmek için istenilen bir durumdur. Ancak kortizol hormonunun gereğinden uzun süre salgılanması kaslara besin sağlanmasını engeller.

Antrenman sonrası alınan basit karbonhidratlar ise vücudumuzda insülin salgılanmasını sağlar. İnsülin hormonu ise vücuttaki kortizol seviyesini dengeleyerek kaslara tekrar besin taşınmasını sağlar. Böylece antrenman sonrası boşalan kas glikojen depoları dolmaya başlar. Bu da kas protein sentezi ve onarımının başlaması demektir.

Sonuç olarak antrenman sonrası bir miktar basit karbonhidrat (şeker) alımı, kas glikojen depolarının hızlıca dolması için önemlidir.


Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.