fbpx
Antrenman Beslenme

Bulk Nedir? Bulk Dönemi Rehberi

Fitness ile ilgileniyorsanız bulk ve definasyon kelimelerini birçok kez duymuşsunuzdur. Bu makalede bulk dönemi hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Bulk nedir? Nasıl ve ne zaman yapılır?

Bulk Nedir

Bulk Nedir?

Bulk yani kilo alma dönemi, sporcuların maksimum kas kazanımı sağlamak için kilo aldıkları dönemdir. Definasyon döneminin tam tersidir. Bulk döneminde sporcuların yağ oranları artar. Daha iri bir görünüm ortaya çıkar. “Dirty Bulk” ve “Clean Bulk” olarak iki şekilde yapılabilir.

Bulk dönemi nasıl yapılır?

Bulk döneminde sporcular günlük harcadıkları kaloriden daha fazlasını alırlar yani kalori fazlası oluştururlar. Bu, kilo almanın bir numaralı yoludur.

Bu söylediklerimiz aklınıza “ne istersem yerim sonra da bir güzel yatarım, tam bana göreymiş” düşüncesini getiriyorsa yanılıyorsunuz. Tabii ki sadece kilo almak bulk dönemi için yeterli değil. Bulk dönemi sağlam beslenmenin yanısıra sağlam antrenman da gerektirir. Unutmayın bulk döneminde öncelikli hedefimiz maksimum kas kazanımı sağlamak olmalıdır.

Bulk döneminde antrenman

Bulk dönemi sağlam antrenman gerektirir. Ancak bu gözünüzü korkutmasın. Yüksek kalorili beslendiğiniz bu dönemde enerjiniz ve gücünüz tam anlamıyla yerinde olacaktır.

Antrenman programlarınızda yoğunluklu olarak bileşik hareketlere yer verin. Bileşik hareketler aynı anda birden fazla kas grubunu etkin bir şekilde çalıştırır.

Ağırlıkları düzenli olarak artırın. Kaslarınız bir süre sonra çalıştığınız ağırlıklara adapte olur ve gelişimi yavaşlayarak durur. Ağırlıkları artırarak kas gelişimini sürekli hale getirin.

Dirty bulk nedir?

Dirty yani “kirli” bulk çok yüksek kalorili beslenme içerir. Dolayısıyla sporcular yüksek yağ oranlarına ulaşırlar.

Dirty bulk yapan sporcular genelde sağlıksız beslenirler ve çok hızlı bir şekilde kilo alırlar. Başka bir deyişle önlerine ne gelirse yerler. Ancak dirty bulk yapmanın birçok dezavantajı da bulunuyor.

Dirty bulk dezavantajları
  • Kontrolsüz ve sağlıksız beslenme kalp, şeker vb. hastalıkları beraberinde getirebilir.
  • Bulk döneminde alınan kilonun çok büyük bir kısmı yağ olacaktır.
  • Definasyon döneminde bu yağları yakmak oldukça zordur. Aynı zamanda bu yağları yakarken kas kaybı yaşama ihtimaliniz de yüksektir.

Clean bulk nedir?

Clean yani “temiz” bulk dengeli ve sağlıklı besinlerle normal ölçülerde kalori fazlası içerir. Dolayısıyla sporcular yavaş ve kararlı bir şekilde kilo alırlar.

Clean bulk yapan sporcuların hedefi, yağ oranını en az şekilde artırarak en üst düzeyde kas kazanımı sağlamaktır. Alınan kilonun büyük kısmı kas kütlesidir. Definasyon döneminde yağ yakımı ise dirty bulka göre çok daha kolaydır.

Dirty Bulk mu Clean Bulk mu?

Bu soruya bizim cevabımız kesinlikle clean bulk! Bir tarafta yüksek yağ oranı ve sağlıksız beslenme içeren dirty bulk, diğer tarafta minimum yağ oranı ve sağlıklı beslenme ile üst düzey kas kazanımı sağlayan clean bulk. Siz hangisini seçersiniz?

Bulk ne zaman yapılır?

Bulk dönemi genel olarak definasyon dönemi öncesine denk gelen kış aylarında yapılır. Bunun sebebi yarışmaların yaz döneminde yapılması ve alınan kiloların kış aylarında giyilen kalın giysiler sayesinde daha az belli olması olarak açıklanabilir.

Bulk dönemi gerekli mi?

Definasyon ve bulk dönemleri, kariyer hedefleri (yarışma, spor müsabakaları vb.) olan sporcuların kas kütlesini maksimum düzeye çıkarmak için uyguladığı yöntemlerdir. Eğer sporu sadece sağlıklı yaşam için yapıyorsanız bulk ve cut (definasyon) dönemleri yapmanıza gerek yoktur. Yılın 12 ayı sağlıklı ve temiz beslenerek antrenman programınıza uygun şekilde devam edebilirsiniz.


Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.