fbpx
Antrenman BLOG

Fitness ‘ta Pump Etkisi Nedir? Nasıl Artar?

Antrenmanlarda hissettiğiniz en güzel his muhtemelen pump olmaktır. Sporda pump ne demek? Nasıl pump olunur?

Pump Nedir Fitness

 

Sporda Pump Ne Demek?

Pump etkisi, antrenmanda çalışan kaslara daha fazla kan pompalanması ile oluşur. Pump olmak(pump effect) tam da bu demektir. Kan ile dolan kaslar olduğundan daha büyük görünür.

Pump ne kadar sürer?

Pump etkisi ortalama 30-60 dakika sürer. Bu süre her ne kadar bilimsel verilere dayanmasa da sporcuların tecrübelerine dayanarak bu bilgiyi vermek mümkündür.

Pump etkisinin kas gelişimine katkısı var mı?

Pump etkisi geçici olarak kasların büyümesi demektir. Bu büyüme kaslara daha fazla kan pompalanması ile gerçekleşir. Bu da kaslara daha fazla besin ve oksijen gitmesinin sağlanması demektir. Her ne kadar geçici bir süre olsa da bu süre içerisinde kaslar daha fazla beslenir. Böylelikle kas büyümesine katkı sağladığını söyleyebiliriz.

Ayrıca büyüyen kaslar büyüyen bir motivasyon demektir.Antrenman sonrası yaşadığınız o muhteşem hissi bir hatırlayın. Nasıl da motive edici değilmi ?

Pump nasıl yapılır?

Pump etkisi her ağırlık antrenmanında mutlaka gerçekleşir. Çalışan kaslar daha fazla kana ihtiyaç duyacaktır.Ancak bu etkiyi artırabilecek bazı teknikler bulunmakta:

  • Yüksek tekrar sayıları (ortalama 15-20 tekrar)
  • Yeterli karbonhidrat tüketimi
  • Yeterli miktarda tuz tüketimi
  • Bol su tüketimi
  • Antrenman yoğunluğunu artırıcı teknikler (drop set, süperset vb.)
  • Hareketin negatif yarısındaki gerilimin artması (negatifin yavaş ve kontrollü yapılması)
  • Kreatin takviyesi kullanımı

Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.