fbpx
Antrenman BLOG

Sporda Set ve Tekrar Nedir? Set Ve Tekrar Sayısı Kaç Olmalı?

Eğer spora yeni başlıyorsanız set ve tekrar sayısı kelimelerini sık sık duymuşsunuzdur. Peki set ve tekrar nedir?

Set ve tekrar nedir

Set Ve Tekrar Nedir?

Birçok spor dalında ortak olarak kullanılan set ve tekrar kelimeleri hareketlerin yineleniş sayılarına verilen isimlerdir. Setler tekrarlardan oluşur. Hareketlerin her bir defa yinelenişi bir tekrar, tekrarlardan oluşan her bir bölüm set olarak adlandırılır. Daha ayrıntılı bilgi için okumaya devam edebilirsiniz.

Tekrar sayısı nedir?

Antrenman programınızdaki hareketlerin (egzersizlerin) her bir defa yinelenişi bir tekrardır.

Örneğin; bench press hareketi için barı göğsünüze indirmeniz ve geri kaldırarak başlangıç konumuna dönmeniz bir tekrar sayısı olarak adlandırılır.

Set sayısı nedir?

Antrenman programınızdaki hareketlerin tekrarlarından oluşan her bölüm bir set olarak adlandırılır. Yani setler tekrarlardan oluşur. Her bir hareket için farklı set ve tekrar sayısı belirlenebilir. Bu sayılar hedeflerinize uygun bir şekilde hazırlanarak antrenörünüz tarafından size verilir.

Örneğin;

Antrenman programınızda 4 x 12 Biceps Curl şeklinde bir ifade gördünüz. Bu ifade Biceps Curl hareketinin toplamda 4 set ve her bir setin 12 tekrardan oluştuğunu gösterir.

Set ve tekrar sayısı 12-10-8-8 şeklinde de yazılabilir. Örneğin;

Antrenman programınızda 12-10-8-8 Biceps Curl şeklinde bir ifade gördünüz. Bu ifade Biceps Curl hareketinin toplamda 4 set ve birinci setin 12 tekrar, ikinci setin 10 tekrar, üçüncü ve dördüncü setin ise 8 tekrar olarak yapılacağını gösterir.

Set ve tekrar sayısı neden önemli?

Kas gelişimi sağlamak ve gücünüzü artırmak için ağırlıkların olduğu kadar set ve tekrar sayıları da oldukça önemlidir. Çünkü kasların gelişebilmesi için yeterince çalıştırılması ve tahrip edilmesi gerekir. Hedefinize (hipertrofi, güç artışı, dayanıklılık) uygun olarak belirlenen set ve tekrar sayıları gelişiminizi en üst düzeye çıkarır.


Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.