fbpx
Beslenme BLOG

Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalı? Kahvaltı Önerileri

Ne yiyeceğinizi bilmeniz de nasıl antrenman yapacağınızı bilmeniz kadar önemlidir. Çünkü kasların gelişmesi için iyi bir şekilde beslenmesi gerekir. Bu yazımızda size sporcu kahvaltısı hakkında bilgi vereceğiz. Sporcu kahvaltısı nasıl olmalı? Kahvaltı önerileri…

Sporcu kahvaltısı nasıl olmalı

Sporcu kahvaltısı nasıl olmalı?

Antrenman boyunca hasar gören kaslarımızın onarılıp gelişmesi için en iyi şekilde beslenmesi gerekir. Gün boyunca yorulup uyuyan ve gece boyu besinsiz kalan vücudumuzun beslenmesi için iyi bir kahvaltı şarttır. Bu yüzdendir ki “kahvaltı günün en önemli öğünüdür.” sözü söylenmiştir.

Öncelikle sporcu kahvaltısının olmazsa olmazlarından başlayalım.

  • Yumurta

Yumurta, aminoasit yönünden oldukça zengin ve en kaliteli protein kaynağıdır. Gece boyunca proteinsiz kalan kaslarınızı beslemeniz için mutlaka kahvaltınızda olması gerekir. Eğer yemekte zorlanıyorsanız baharatlardan faydalanın. Çok daha rahat tüketeceksiniz. 🙂

  • Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi, bol miktarda sağlıklı yağ içerir. Özellikle kilo almaya çalışıyorsanız fıstık ezmesi size çok yardımcı olacaktır. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız daha az tüketmenizi öneririz. Ayrıca fıstık ezmesinin şekersiz olmasına dikkat edilmelidir.

  • Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, kaliteli bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Uzun süreli tokluk hissi yaratır.

Yukarıdaki 3 besin iyi bir kahvaltının olmazsa olmazıdır diyebiliriz. Ancak bunları çeşitlendirmek veya farklı tarifler hazırlamak beslenme düzenine sadık kalmanızı sağlar.

Sizlere kilo almak ve vermek isteyenler için 2 farklı örnek kahvaltı programı hazırladık.

Kilo Vermek İsteyenler İçin Örnek Kahvaltı Programı (Ortalama 449 Kalori)

Kilo Almak İsteyenler İçin Örnek Kahvaltı Programı (Ortalama 765 Kalori)


Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.