fbpx
Antrenman BLOG

Kas Hafızası Nedir? Nasıl Gerçekleşir? Kas Belleği

Sakatlık veya herhangi bir başka nedenden dolayı spora uzun aralar vermiş olabilirsiniz. Bu aralar “Emeklerim boşa mı gidecek?” sorusunun kafanıza takılmasına neden olduysa üzülmeyin. Eski formunuza kavuşmanız yeni başlayan birisine kıyasla oldukça hızlı gerçekleşecektir. Bunun nedeni kas hafızasıdır. Bu makalede “Kas hafızası nedir?  Nasıl gerçekleşir?” onu öğreneceksiniz.

kas hafızası nedir

Kas hafızası nedir?

Kas hafızası diğer adıyla kas belleği; zaman içinde tekrarlanan eylemlerin hafızaya kaydedilmesi ile oluşan bir prosedürel (bilinçsiz) hafıza biçimidir. Kas hafızası, sadece fitness için değil; günlük hayatta yaptığımız diğer aktiviteler (bisiklet sürmek, klavye kullanmak, otomobil sürmek vb.) için de kullanılır.

Fitness ve Kas Hafızası İlişkisi

Yeni başlayan bireyler, uydu hücrelerin füzyonu ile kas liflerinde yeni çekirdekler elde ederler. Egzersiz yapmayı bıraktıklarında ise kaslarda atrofi (küçülme) olur. Ancak bu küçülme ile kas liflerinde bulunan çekirdeklerin sayısı azalmaz. Geçmişte hipertofi geçiren kas liflerindeki yüksek çekirdek sayısı, kas hafızası için bir mekanizma hazırlar. Bu sayede kasların eski haline dönmesine kolaylık sağlar.

Verdiğiniz uzun aralardan sonra başladığınızda hücrelerdeki çekirdek oluşumu adımı atlanır. Bunun sebebi kaslarda halihazırda bulunan çekirdeklerin bulunmasıdır. Kaslarda varolan bu çekirdeklerin protein sentezindeki artış sayesinde kazanç elde edilir. Böylece eski formunuza kavuşmanız sıfırdan başlamanızdan daha hızlı olur. (*)

Kaynaklar:

(*) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2930527/


Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.