fbpx
Antrenman Beslenme BLOG

Nasıl Kilo Verilir? Zayıflama Yolları

Kilo vermek istediğinizi söylediğinizde onlarca farklı cevapla karşılaşırsınız. Bu cevap genelde “çok az yiyip aç kalmanızdır” ve hüsran ile sonuçlanır. Gelin şimdi sağlıklı bir şekilde nasıl kilo verilir öğrenelim.

nasıl kilo verilir

Nasıl Kilo Verilir?

Öncelikle şunu belirtelim:

Ayda 10 kilo verdiren çay, 5 kilo verdiren kür gibi saçmalıklara kanmayın. Beslenme düzeninizi oluşturmadan bu tip ürünler kullanmanız maalesef size bir fayda sağlamayacaktır. Ayrıca herkes farklı bünyelere sahip olduğu için kilo alma ve verme hızınız da farklılık gösterebilir. Bu durumda karşınızdaki kişiyi referans alarak “ben niye daha az kilo verdim” düşüncesine kapılıp motivasyonunuzu düşürmeyin. Sabır ve süreklilik ile yolunuza devam edin.

Şimdi sağlıklı ve hızlı bir şekilde nasıl kilo verilir 4 başlıkta açıklayalım:

1- Kalori açığı oluşturun.

Kilo vermenin temel prensibi kalori açığı oluşturarak beslenmektir. Günlük aldığınız kalori miktarı harcadığınız kalori miktarından az olursa kalori açığı oluşturmuş olursunuz.

Ne kadar kalori açığı oluşmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, Kalori Açığı Hesaplama programımızı kullanabilirsiniz.

2- Makro besin hesaplaması yapın.

Beslenme programınızı hazırlarken makro besin (protein, karbonhidrat, yağ) ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Ne kalori aldığınız kadar bu kalorileri hangi makrolardan aldığınız da önemlidir. Amaç kilo vermek olduğu için protein ağırlıklı olarak beslenmeniz gerekir. Beslenme konusunda bir diyetisyenden yardım almanız en doğru karar olacaktır.

3- Kardiyo çalışmaları yapın.

Kardiyo çalışmaları yapmak hem kalp ve damar sağlığınızı korur hem de kalori yakarak kilo vermenizi hızlandırır. Özellikle HIIT kardiyo gibi çalışmalar yapmanız yüksek kalori yakımı sağlamanız ve metabolizmanızı hızlandırmanız için oldukça önemlidir.

4- Ağırlık çalışması yapın.

Kilo verme sürecinde kas kaybetmek isteyeceğiniz son şey olur. Ağırlık çalışmaları yaparak kaslarınızı güçlendirin. Artan kas kütlesi metabolizma hızınızı artırarak kilo verme sürecinizi hızlandırır. Ayrıca deri sarkması gibi sorunlar yaşamamanız ve fit bir görünüm elde etmeniz için de mutlaka ağırlık çalışması yapmanız gerekir. 

Özellikle kadınlar ağırlık kaldırma konusuna oldukça ön yargılı yaklaşıyor. Ancak ağırlık çalışması yapmak size erkeksi bir görünüm yaratmaz. Aksine hayallerini kurduğunuz ideal vücut ölçülerinize ulaşmanızı sağlar.

kilo verme yolları Nasıl kilo verilir

Kilo vermenizi hızlandıracak 9 ipucu

  • Yemeklerden yaklaşık yarım saat önce su için.
  • Çok yağlı ve şekerli ürünlerden uzak durun.
  • Lif oranı yüksek besinler tüketin.
  • Porsiyonlarınızı küçülterek öğün sayınızı artırın.
  • Besinleri iyice çiğnemeden yutmayın.
  • Kahve tüketin. Özellikle filtre kahve veya şekersiz türk kahvesi
  • Besinlerden aldığınız kalori miktarına gösterdiğiniz önemi sıvı kalorilere de gösterin.
  • Uyku düzeninizi sağlayın. Günden en az 8 saat uyumaya çalışın.
  • Baharatlardan faydalanın. Tuz ve yağ oranı düşük besinleri tatlandırmak için en iyi çözümdür.

Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.