fbpx
Beslenme BLOG

Makro Besin Nedir? Makro Besin Öğeleri (protein, karbonhidrat ve yağlar)

Besinler makro ve mikro besinlerden oluşur. Bu yazımızda makro besin öğeleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Makro besin öğeleri nelerdir? 

Makro Besin Nedir

Makro Besin Nedir? Makro Besin Öğeleri

Vücudumuzun enerji ihtiyacını sağlayan besinler, makro besinlerdir. Bu makro besin öğeleri protein, karbonhidrat ve yağlardır. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme için bu makro besin elementlerinin her biri ayrı önem taşır.

Günlük yaşantımızı sürdürürken ihtiyaç duyduğumuz enerji, besinlerin içerdiği kaloriler tarafından sağlanır. Kilo almak ve kilo vermek için hangi makro besinin kaç kalori olduğunu ve hangi görevlerde kullanıldığını bilmeniz gereklidir.

1- Protein

Aminoasit zincirlerinden oluşan proteinler, kas gelişim ve onarım sürecine katkı sağlayan önemli bir makro besin öğesidir. 1 gram protein 4 kaloridir.. Günlük beslenmenizin yaklaşık olarak %20’si proteinlerden oluşmalıdır. Yoğun fiziksel aktivite döneminde bu oran %40’lara kadar çıkabilir. Proteinler hayvansal ve bitkisel proteinler olarak ikiye ayrılır.

2- Karbonhidrat

Karbonhidratlar, sinir sistemi ve kaslarımız için enerji sağlar. Beyin fonksiyonları için de oldukça önemlidir. 1 gram karbonhidrat 4 kaloridir. Günlük beslenmenizin yaklaşık %50-60 ı karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Kan şekerini yükseltme hızına (glisemik indeks) göre kaliteli-kalitesiz karbonhidratlar olarak ikiye ayrılır.

3- Yağ

Toplumda kilo aldırdığı gerekçesiyle anlamsız bir şekilde kötülenen yağlar aslında vücut için çok önemli makro besin öğeleridir. Vücuda enerji veren, hormon üretimini sağlayan sağlıklı yağların 1 gram yağ 9 kaloridir. Günlük beslenmenizin yaklaşık %20-30 u yağlardan sağlanmalıdır. Doymuş yağlar, doymamış yağlar ve trans yağlar olarak 3 çeşittir.

Makro besinler nasıl sayılır?

Yediğiniz besinlerin makro besin miktarlarını öğrenmek için internette kısa bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Hangi besinin kaç gramında kaç kalori içerdiğini ve bunların hangi makro besinlerden oluştuğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Zamanla bu miktarlar az çok hafızanızda yer edecek ve beslenme düzeninizi sağlamanızda size oldukça yardımcı olacaktır.

Makro besinlerin vücuttaki görevleri nelerdir?

  • Vücudun enerji kaynağıdır
  • Yağ, kas gibi vücut dokularının oluşturulmasını sağlarlar
  • Bağışıklık sistemini güçlendirirler
  • Vücutta hormon salgılanmasında rol oynarlar
  • Yaraların iyileştirilmesi için önemlilerdir

Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.