fbpx
Antrenman Beslenme BLOG

Fitness Kadın Antrenman ve Beslenme Programı Nasıl Olmalı?

Kadınlar için fitness antrenman programı mı arıyorsunuz? O zaman şunu söyleyelim fitness kadın-erkek ayrımı yapmaz. Yapacağınız şey çok basit; ağırlık antrenmanı, kardiyo, sağlıklı beslenme ve dinlenme.

fitness kadın antrenman ve beslenme

Fitness Kadın Antrenman Programı Nasıl Olmalı?

Özellikle ülkemizde birçok kadın aşırı kaslı olacağını ve kadınsı görünümden uzaklaşacağını düşünerek ağırlık antrenmanlarından kaçıyor. Ancak size harika bir haberimiz var. Ağırlık antrenmanı yapmak sizi devasa kasları olan birisine dönüştürmez. Siz doping, hormon ilaçları gibi maddeler kullanmadıkça erkekler gibi kaslı olamazsınız. Bu hormonal olarak mümkün değildir. Aksine; hayallerini kurduğunuz o fit görünümün olmazsa olmazı ağırlık antrenmanlarıdır.

1-Ağırlık antrenmanı

Eğer kadınlar için farklı hareketler içeren zayıflama ve sıkılaşma programları arıyorsanız yanılıyorsunuz. Siz de bench press, biceps curl, lat pulldown vb. hareketlerin hepsini yaparak tüm vücut kaslarınızı güçlendireceksiniz. Sadece mekik çekeyim bel bölgem incelsin, sadece squat yapayım kalçam büyüsün gerisi aynı kalsın gibi istekleriniz maalesef hüsranla sonuçlanacaktır. Çünkü bölgesel yağ yakımı diye bir şey yoktur.

Fit görünümün anahtarı kas gelişimi sağlayıp aynı zamanda yağ oranınızı düşürmektir.

Ağırlık antrenmanının faydaları
  • Kaslarınızın güçlenmesini sağlar.
  • Yağ yakımını hızlandırır.
  • Metabolizma hızınızı artırır.
  • Uyku kalitesini artırır.

Sizin için en uygun şekilde kişiye özel olarak hazırlanan fitness antrenman programları için profesyonel bir antrenörden destek alabilir veya fitness uzaktan eğitim programlarına katılabilirsiniz.

2-Kardiyo antrenmanı

Yağ yakma veya zayıflama egzersizleri olarak bilinen kardiyo antrenmanları yağ yakımını hızlandırdığı gibi kas gelişiminize de katkı sağlar. Özellikle HIIT tarzı kardiyo antrenmanları ile yüksek kalori yakımı sağlayabilirsiniz.

Kardiyo antrenmanları yapılması kolay antrenmanlardır. Haftada ortalama 2 gün kardiyo antrenmanı yapmanız hedefinize ulaşmanız için önemlidir. Eğer yüksek yağ oranına sahipseniz bunu haftada 4 güne kadar çıkarabilirsiniz.

Kardiyonun faydaları nelerdir ?
  • Kardiyovasküler dayanıklılığınızı yani kalp ve dolaşım sistemini güçlendirir.
  • Kalori yakımı sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur.
  • Akciğerleri güçlendirir.
  • Ağırlık antrenmanı ile desteklendiğinde kas gelişimini hızlandırır.
  • Uyku kalitesini artırır.

3-Beslenme

Kas gelişimi sağlamak için beslenme en önemli unsurlardan biridir. Antrenman sonrası hasar gören kasların onarılması için yeterince beslenmesi gerekir. Günlük kalori ve makro ihtiyacınıza göre beslenin. Kalori ve makro besin ihtiyacı her birey için değişkenlik gösterir. Bu nedenle beslenme programları kişiye özel olarak hazırlanmalıdır.

Eğer kilo vermek istiyorsanız kalori açığı yaratarak beslenmeli, böylece yağ yakımını desteklemelisiniz.

Eğer kilo almak istiyorsanız kalori fazlası yaratarak beslenmelisiniz.

Beslenme konusunda sporcu beslenmesi hakkında bilgi sahibi bir diyetisyenden yüz yüze veya online diyet gibi programlarla destek alabilirsiniz.

4-Dinlenme

Antrenman ve beslenme düzenini eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra yeterli dinlenme ile gelişiminizi tamamlayın. Antrenman programınızdaki dinlenme günlerine (Off-day) uyun ve uykunuzu düzenleyin. Günde en az 8 saat uyumaya özen gösterin. Unutmayın kaslar uykuda gelişir.

Kadınlar İçin Evde Fitness Programı

Eğer spor salonuna gitmek istemiyor veya zaman bulamıyorsanız  Ücretsiz Evde Fitness Programı yazımıza göz atabilirsiniz.


Takipte kalın 👇

Antrenman formları, motivasyon, fitness antrenman-beslenme ipuçları ve daha fazlası için İnstagram sayfamızı inceleyip takip edebilirsiniz.